New York City Gezi Rehberi – En Turistik 7 Yapı

Bu yazımda Özgürlük Heykeli başta olmak üzere New York’taki turistik yapılara yer verdim. New York’a gidiyorsanız buraları görmeden dönmeyin!

  1. Aziz Patrik Katedrali
  2. Özgürlük Heykeli
  3. Brooklyn Köprüsü
  4. Manhattan Köprüsü
  5. Flatiron Binası
  6. Empire State
  7. Grand Central Terminal

1.Aziz Patrik Katedrali (St. Patrick’s Cathedral)

Aziz Patrik Katedrali, Manhattan’da 5. Cadde üzerinde katolik kilisesine bağlı bir katedral. Aynı zamanda New York’un Katolik Başpiskoposluk idare binası. Bu yapı, Amerika Favori Mimarlık Listesi‘nde 11. sırada yer alıyor.

St. Patrick’s Cathedral

Katolik kilise ve katedrallere Pazar günleri gitmek daha iyidir. Hem bu şekilde sadece katedrali gezmekle kalmayıp pazar ayinine de katılmış olursunuz.

New York’ra da Pazar sabahı ilk iş Aziz Patrik Katedrali’ne gittik. Ayin olmasını bekliyorduk ama bu sefer farklı bir kutlama ile karşılaştık. Ziyaret ettiğimiz gün, Paskalya’nın 7. Pazarı‘ymış. Epey kalabalık olan katedralde dağıtılan kitapçığı alıp kendimize oturacak yer bulduk. Elimizdeki kağıttan okumaları ve programı takip ederek yanımızdakilerin yaptıklarına uyum sağladık. Yeri geldi diz çöktük, yeri geldi birbirimizi tokalaşarak kutladık. Hatta program bitimi sıraya girip rahibin verdiği şeker gibi bir şeyi ağzımıza bile attık.

Paskalya 7. Pazarı

Bu tür programlara denk gelmek her zaman mümkün olmasa da en azından seyahat planınızda Aziz Patrik Katedrali’ne Pazar sabahı gitmenizi tavsiye ederim.

2. Özgürlük Heykeli (Statue of Liberty)

New York deyince akla ilk gelendir, Özgürlük Heykeli. Bu heykel, Fransızlar tarafından Mısır’a hediye edilmesi düşünülerek tasarlanmış. 1886 yılında Amerika’ya hediye edilmiş. Heykelin tacı, dünyanın 7 okyanusunu ve kıtasını temsil ediyor. Özgürlük Heykeli, New York’ta Liberty adasında yer alıyor.

Özgürlük Heykeli

Özgürlük Heykeli’ni görmek için iki farklı feribot seçeneği var, biri ücretli, diğeri ücretsiz. İlk seçenek, Özgürlük Heykeli’nin yakınına giden feribotlara binmek. Ücreti ise 35 Dolar. Diğer seçenek ise Özgürlük Heykeli’nin yakınından geçen ücretsiz feribota binmek. Her 30 dakikada bir Manhattan’da South Ferry Terminal‘den kalkan ‘Staten Island Ferry’e binerek heykeli uzaktan seyredebilirsiniz. Yani Staten Island’a giden feribotlar Özgürlük Heykeli’nin görülebileceği bir açıdan rotasını takip ediyor. Sabahtan giderseniz pek kalabalık değil, zaten epey büyük bir feribot. Manhattan’dan ayrılırken feribotun sağ tarafında olursanız Özgürlük Heykeli’ni rahatça görebilirsiniz.

Staten Island Ferry

Çok ihtişamlı ve dev bir yapı hayal etmeyin, mütevazı bir heykel sizi karşılayacak.

3. Brooklyn Köprüsü (Brooklyn Bridge)

Brooklyn Köprüsü, New York’un simgeleşmiş bir diğer yapısı. Manhattan ile Brooklyn’i Doğu Nehri (East River) üzerinde birbirine bağlayan asma köprünün yapımı 1883’te tamamlanmış.

Brooklyn Köprüsü

Köprünün orta şeridi bisiklet ve yayalar için, aşağı katında metro hattı bulunuyor ve yanları araç trafiğine açık. Bu köprü, ihtişamı ve tasarımı ile New York’ta en beğendiğim yapıydı. Bu sebeple, hemen her Amerikan filminde rastladığımız Brooklyn Köprüsü’nden bir kere yürüyerek geçin mutlaka.

4. Manhattan Köprüsü (Manhattan Bridge)

Doğu Nehri üzerinde Manhattan ile Brooklyn’i birbirine bağlayan bir diğer köprü de Manhattan Köprüsü.

Manhattan Köprüsü

Manhattan Köprüsü ile fotoğraf almak için en popüler sokak, Brooklyn tarafında Dumbo Bölgesi’nde bulunan Washington Street üzerinde. Sokağa girer girmez poz veren ve fotoğraf çeken yığınla insan görmeniz mümkün.

5. Flatiron Binası

Flatiron Binası, New York’a seyahat edecek turistlerin notları arasında ilk sıralardadır. 1902 yılında tamamlanmış bu binanın önemi, yapıldığı dönemde 87 metre yüksekliği ile dünyanın ilk gökdeleni olarak kabul ediliyor olması.

Madison Square Park‘ın tam karşısında şekli itibariyle ütüye benzediği için ütü binası olarak da adlandırılır. Araştırdığım kadarıyla binanın, gotik ve rönesans motiflerini yansıttığı kaydedilmiş.

Flatiron Building

Buradan geçen her turist mutlaka önünde durup bir fotoğraf çektirir. Sizin de New York notlarınız arasında mutlaka yer alacağını düşünüyorum. Hem gitmişken hemen oracıkta bulunan benim çok sevdiğim Madison Square Park‘ta da soluklanabilirsiniz.

6. Empire State Building

Empire State Binası, New York’un meşhur 102 katlı gökdeleni. 11 Eylül 2001 terör saldırısı sonucu İkiz Kuleler‘in yıkılmasıyla 2012 yılına kadar New York’un en yüksek binası unvanına sahip.

New York’a tepeden bakmak isteyenler için 86. katından manzara seyredebilirsiniz. Fakat geniş bir alanı görmek için mutlaka açık bir havayı tercih edin. Online bilet fiyatları 36 Dolar‘dan başlıyor.

New York manzarasının keyfini çıkarmak için bunun haricinde bir seçenek daha var, bu da turistler arasında çok tutuluyor. Empire State Binası’na 36 Dolar’ı vermek yerine yüksek bir ‘rooftop barlar‘da sadece içeceğinize para ödeyerek manzara keyfine içkinizi de ekleyebilirsiniz. Bu açıdan 230 Rooftop Bar‘ı önerebilirim. Fakat aşağısında çok uzun kuyruklar oluyor, rezervasyon yaptırmanız iyi olur.

7. Grand Central Terminal

Grand Central Terminal, 44 tren peronu ve 67 tren ray hattı ile dünyanın en büyük tren garı. Buraya ‘Grand Central Station’ da deniyor.

Grand Central Terminal

Burası tren garı fakat oldukça ihtişamlı tasarlanmış. İçerisinde yoğun sarı ışıklar kullanılıyor. Sadece bir istasyon değil, tarihi bir bina olması sebebiyle her gün turist akınına uğruyor. Aynı zamanda içinde bulundurduğu mağaza ve marketlerle de günlük ziyaretçi sayısı epey fazla.

Grand Central Terminal içindeki marketler

New York’ta diğer merak ettikleriniz için tıklayın!

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.