New York City Gezi Rehberi – Müzeler

New York’ta vaktinizi ayırabileceğiniz bir çok ünlü müze var. Önceliklerinizi belirleyerek bu müzelerin bazılarını veya bir çoğunu gezebilirsiniz.

Biz bunlardan ikisini ziyaret etmeyi seçtik. Gezdiklerim hakkında gördüklerimi anlatacağım. New York’ta çokça tavsiye edilmiş diğer müzeleri de en sonda sıralayacağım.

  1. Amerika Doğa Tarihi Müzesi
  2. 11 Eylül Anıtı ve Müzesi
  3. Tavsiye Edilen Diğer Müzeler

New York’taki müzeler hakkında en önemli önerim müzelerin ücret ve ziyaret günlerini detaylı incelemeniz olacak. Çünkü seçtiğiniz müzelerin ücret ve ziyaret politikalarında avantajlar olabiliyor. Örneğin, bazıları haftanın bir günü ücretsiz giriş hakkı tanıyor, bazılarında ise ‘pay you wish‘ yani ‘gönlünden ne koparsa‘ sistemi ile kabul var.

1. Amerika Doğa Tarihi Müzesi

Amerika Doğa Tarihi Müzesi, kısaltması AMNH, Manhattan‘da Central Park’ın orta kesiminde batı tarafında bulunuyor. Dünyanın en ünlü müzelerinden bir tanesi. Müzenin büyüklüğü inanılmaz, 25 binadan oluşuyor. İçerisinde 46 sergi salonu var.

Adı üstünde bu müze doğa tarihinden izler taşıyor. Bu devasa müzede gezegenlerden dinazorlara, fosillerden kuşlara, insan kökeninden kültüre bir çok alanda eserler sergileniyor. Bunların dışında film gösterimleri de var.

Amerika Doğa Tarihi Müzesi

Müzenin giriş ücreti girmek istediğiniz alanlara göre değişiyor. Yetişkinler için 23, 28 ve 33 Dolar seçenekleri var. Tabii online bilet alırsanız çok daha uygun. Ama ben bu kadar para vermek istemiyorum derseniz, 1 Dolara da girebilirsiniz. New York’ta bazı müzelerde olduğu gibi burada da ‘pay you wish’ yani bağış sistemi var. Gönlünüzden geçen ücret karşılığında müzelere girebiliyorsunuz fakat müze içindeki tüm salonlara değil.

Biz 1’er Dolar vererek Amerika Doğa Tarihi Müzesi için giriş biletlerimizi aldık. Ama mesela dinazor salonunda biletimizi geçerli değildi. Kısacası mutlaka görmek istediğiniz bir salon varsa onun dahil olduğu bileti alın. Yok ben fikir sahibi olur ortak salonda gezerim derseniz, bağış bileti alın.

2. Ulusal 11 Eylül Anıtı ve Müzesi (9/11 Memorial & Museum)

11 Eylül Anıtı ve Müzesi, 11 Eylül 2001 saldırısını ve 1993 Dünya Ticaret Merkezi bombalanmasını anısına yapılmış bir müze. Anıt, yıkılan İkiz Kuleler‘in olduğu Dünya Ticaret Merkezi’nde yer alıyor. Burası, saldırının onuncu yıl dönümünde 11 Eylül 2011’de açıldı.

Müze içerisinde saldırı sonrası kalıntılar yer alıyor. Ayrıca içeride bazı alanlarda bulunan kiosklardan 11 Eylül ve 1993 saldırılarında hayatını kaybedenlerin biyografileri mevcut. Bir salonda da saldırı anını zaman sıralaması ile anlatan video seyredilebiliyor. Bu salona giriş için sıraya girmelisiniz.

11 Eylül Müzesi

Müze elbette etkileyici, ama müze meydanının merkezine yapılmış yansıma havuzundan çok etkilendim. İki adet iç içe yansıma havuzunun çevresinde saldırıda hayatını kaybeden kişilerin isimleri yazılı. Geceleri de hafif bir ışıkla aydınlatma veriliyor. Havuzun ortası boşluk ve kenarlardan sular şelale gibi akıyor. Akıp giden sular, ortadaki boşluk, yansıma ve çevresinde yaşamını yitiren her bir kişinin tek tek ismi…Bütün bunların toplu görüntüsü tuhaf bir boşluk ve yokluk hissi yaratıyor.

11 Eylül Anıtı

Amerika yakın tarihinin çarpıcı olayına tanıklık etmiş bu anıtı ve müzeyi mutlaka görmenizi tavsiye ederim.

Müze ücreti yine girmek istediğiniz alanlara göre değişiklik gösteriyor. Web sitelerine göz atmanız daha iyi olur. Önemli bir fırsat belirteceğim. 9/11 Müzesi’ne Salı günleri 17.00’dan sonra ücretsiz girebiliyorsunuz. Fakat ziyaretçi sayısı kontenjan ile sınırlı. Bu demek oluyor ki saat 17.00’dan önce gidip sıraya girmelisiniz. Kontenjana bitmeden yetişirseniz harika olur! Biz 16.00 gibi gittik, inanılmaz sıra vardı, sorun olmadı girebildik. Verdikleri bilette hangi saatte gireceğiniz yazıyor. Diyelim, sizin biletinizde 18.00 yazıyor, kapıya çok erken giderseniz almıyorlar.

Son olarak unutmayın ki burası saldırıda hayatını kaybedenlere adanmış bir anıt müzesi. Bu olaya tanıklık edenler oldukça duygusal ve hassaslar. Bu sebeple hem müze için hem de anıt meydanında buna uygun davranılmasını bekliyorlar. Saygısızlık olarak değerlendirdikleri hareketlerde bulunanlara görevliler uyarıda bulunuyor.

3. Tavsiye Edilen Diğer Müzeler

  • Modern Sanatlar Müzesi – The Museum of Modern Art (MOMA)
  • Amerikan Yerlileri Ulusal Müzesi – National Museum of American Indians
  • Metropolitan Sanat Müzesi – Metropolitan Museum of Art

Ayrıca ‘bana bu yetmez’ derseniz, daha kapsamlı bir liste için şuraya göz atabilirsiniz.

New York’ta diğer merak ettikleriniz için tıklayın!

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.