New York City Gezi Rehberi – Parklar

Dünya üzerinde parklarıyla meşhur epey şehir var. New York da Central Park’ı ile bunlardan biri. Tüm bu övgüleri hak eden Central Park’la birlikte New York pek çok harika parkı barındırıyor.

Bu parklar, bir New Yorker’ı gözlemlemek ve hatta kendinizi ‘New Yorker’ gibi hissetmek için en elverişli alanlar. Eğer bu parkları gezme fırsatı yakalarsanız, New York’un çok kültürlü yapısına yakından şahit olacaksınız.

 1. Central Park
 2. New York Botanik Bahçesi
 3. Madison Square Park
 4. Bryant Park
 5. Washington Square Park
 6. Prospect Park
 7. Columbus Park
 8. Etkinlik Takvimi

1. Central Park

Şimdiye kadar gördüğüm en büyük ve en gerçeğe yakın yapılmış yapay park.

Central Park

Central Park, Manhattan’ın devasa gökdelenleri arasında en az onlar kadar ihtişamlı tasarlanmış kocaman bir doğa harikası. New York’a giden turistlerin ilk durağıdır. En az yarım gününüzü hatta ayırabiliyorsanız bir tam gününüzü ayırıp doyasıya gezin burada.

Sincaplarla vakit geçirin, balık tutun (tuttuğunuz balığı geri bırakmak kaydıyla), yürüyüş yapın, sandalla gölü turlayın, çimlere serilip bir şeyler atıştırın, etkinlik varsa katılın, bol bol fotoğraf çekin…Kısacası doğanın tadını çıkarın!

2. New York Botanik Bahçesi

Burası Bronx‘ta yer alan devasa bir botanik bahçesi. 250 dönümlük alanı ile Amerika Birleşik Devletleri’ndeki en geniş bahçe. New York Botanik Bahçesi 50 özel bahçeden oluşuyor ve 1 milyondan fazla bitki koleksiyonuna sahip. Tabii böyle bir yerde harika manzaralar da sınırsız oluyor.

New York Botanik Bahçesi

Botanik bahçesinin Mayıs ile Ekim ayları arasında en popüler noktası, gül bahçesi (Rose Garden). Bu dönemde 650’den fazla gül çeşidi olduğu belirtmiş. Öyle güzel ki, aklıma kazınan yerlerden biri oldu. Eğer buraya giderseniz, bu bahçeyi es geçmeyin.

Rose Garden

New York Botanik Bahçesi, doğa severlerin kaçırmaması gereken bir yer. Buraya yarım günden fazla ayırmanız gerekebilir.

Unutmadan önemli bir detay daha aktarmalıyım. Botanik Bahçesi, ücretli, yetişkinler için 15 Dolar. Fakat Çarşamba günü giderseniz ücretsiz girebiliyorsunuz. Seyahat planınıza uygunsa Çarşamba günleri gitmeye çalışın. 🙂

3. Madison Square Park

Madison Square Park, turistlerin uğrak yeri olan Flat Iron‘ın tam karşısında. Turistlerin çok geldiği bir bölge olmasına rağmen bu parkta neredeyse hiç turist görmedim. Otelimiz bu parkın yakınında olduğu için biz sabah akşam uğradık.

Madison Square Park

Genelde çocuklu aileler çok fazlaydı, burada yapılan etkinlikler de çocuklara yönelikti. Bunun haricinde öğlenleri yakında çalışanlar öğle yemeklerini yanlarında getirip burada yiyor, akşamları ise genellikle kız arkadaş grupları yoğun oluyor. Anlayacağınız, çok nezih bir park. 🙂

4. Bryant Park

Bryant Park, Times Meydanı yakınında geniş bir park. Yakınında hazır paket yemek alabileceğiniz (Whole Market gibi) yerler var. Öğle vakitleri bu parktaki herkesin elinde yemek görmeniz mümkün.

Yanında da halk kütüphanesi var, ilgi duyanlar orayı da ziyaret edebilir. Epey büyük, biz sadece kısaca turlayıp çıktık. Eğer detaylı zaman geçirmek isterseniz uzun zaman ayırmalısınız.

Bryant Park’ta belirli tarihlerde etkinlikler düzenleniyor, bunlara Google Haritalar‘dan bakabilirsiniz. Belki seveceğiniz bir etkinlik seyahat tarihinize uyuyordur. Biz oradayken Latin Dance Festivali vardı, ona katıldık. Çoğunluğu Latin Amerika’dan gelmiş topluluğun arasında çok keyifli bir akşam geçirdik.

5. Washington Square Park

Washington Square Park, Manhattan’da New York University’nin hemen yanında bir park. New York’ta Central Park’tan sonra en sevdiğim park. Üniversite yanında olması sebebiyle gelenlerin çoğu üniversite öğrencisi. Çimlere yayılıp güneşlenenler, ders çalışanlar, kitap okuyanlar, yoga yapanlar…

6. Prospect Park

Prospect Park, Brooklyn tarafını da gezmek isteyenler için harika bir alternatif. Manhattan’ın Central Park’ı neyse, Brooklyn’in de Prospect Park’ı odur diyebilirim. Çoook geniş bir alanda temiz hava alıp dinlenmek isteyenler için doğru adres. Tüm parkı gezmenin imkanı yok, biraz dolaşıp gözünüze kestirdiğiniz bir yerlerde çimlere serilin. Açsanız buraya gelmeden New York’ta Yeme-İçme bölümünde önerdiğim pizzacıdan pizzanızı kapıp buranın tadını ikiye katlayabilirsiniz.

7. Columbus Park

Columbus Park‘ı ilk defa duyuyorsunuzdur yüksek ihtimalle. 🙂 Burası turistlerin yoğun olduğu bölgelerden biri olan China Town‘da küçük bir park. Ne güzel bir manzarası ne de ilgi çekici etkinlikler var. Peki ama neden buraya yazmaya değer gördüm?

China Town New York’ta oldukça büyük bir mahalle. Columbus Park’ta da farklı ırktan insan görmek (turist hariç) pek mümkün değil, hemen herkes Çinli. Eğer Çin’e gitmeden Çin kültürünü gözlemlemek isterseniz Columbus Park, biçilmiş kaftan!

Columbus Park

Geneli 60 yaş üzeri teyzeler/amcamlar öbek öbek masaların etrafına oturmuş iskambil kağıt oyunları vb türden oyunlar oynuyor. Çevrelerinde de onları izleyen yoğun kalabalık var. Bizdeki kahvelerin, oyun salonlarının açık havaya taşınmış halini New York’ta görmeyi beklemiyordum. 🙂

Çin Daması Turnuvası

Fakat uyarmam gerekir, Çinli olmayanlara çok dikkatli ve pek de sempatik olmayan şekilde bakıyorlar.

8. Etkinlik Takvimi

Parklarda yoga derslerinden açık hava sinemalarına kadar bir çok etkinlik düzenleniyor. New York seyahatinizde bu ücretsiz etkinliklere katılmak isterseniz şu siteden takvime göz atabilirsiniz. Muhakkak size uygun bir etkinlik bulabilirsiniz.

New York’ta diğer merak ettikleriniz için tıklayın!

4 thoughts

 1. Zaman kısıtı nedeniyle gördüğüm bir kenti bir kez daha gezi programıma koymamaya çalışıyorum. New York ayrıcalıklı. Dört kez gördüğüm bu kente bir kez daha fırsat olursa hayır demem. Teşekkürler güzel yazı ve görseller için…

  Liked by 1 kişi

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.