Büyüleyici Japonya Gezi Rehberi – Kansai Bölgesi Gezilecek Yerler

Kansai Bölgesi, Japonya’nın sekiz bölgesinden biri. Kyoto, Nara, Kobe, Osaka şehirlerinin olduğu bölge burası. Gözlemlediğim kadarıyla buralar Tokyo’ya göre daha gelenekçi ve Japon kültürünü tam anlamıyla yaşayabileceğiniz yerler.

Tokyo’daki kalabalık ve telaş Kansai Bölgesi’nde azalıyor. Küçük ve geleneklerine bağlı şehirleri gezmekten daha çok hoşlandığım için bu bölge tam benlikti. Özellikle Kyoto’da sadece gezmekle kalmam yaşarım bile!

Kansai Bölgesi’nde Gezdiğimiz Yerler

  1. Kyoto
  2. Kobe
  3. Nara

Kyoto

Nishiki Market

Nishiki Market, Kyoto’nun en turistik yerlerinden biri. Bizdeki Kapalı Çarşı‘ya ve Kemeraltı Çarşısı‘na benziyor. Üzeri kapalı bu cadde, hem gıda hem de hediyelik eşya satan tezgahlarla doldurulmuş. Orada bulunan her dükkana girdik ve her yemek tezgahının önünde epey vakit geçirdik. Burayı sevdik ancak çok fazla turist geldiği için burada satılan ürünler Japonya ortalamasına göre daha pahalı. Her turist gibi biz de seyahatimizin son gününü hatıra hediyelik eşyalar bakınmak için Kyoto’nun en ünlü yerine ayırdık.

Sento Imperial Palace

Hayalinizde nasıl bir park var? Japon bahçelerini bilirsiniz, idealizmi temsil edebilecek tüm güzelliklerle donatılmıştır. Güzel bir manzarayı yeteri kadar ifade edebilmek için bazen ‘rüya gibi’ tanımını kullanırız. İşte burası o türden, olağanüstü bir renk ve doğa uyumuna sahip bir bahçe. Bahçeye girip biraz ilerleyince gördüğüm manzarayı hiçbir yere değişemem. Bu uyumu görebildiğim için şükrediyorum gözlerime.

Japon Bahçesi

Kamo Nehri

Kyoto’da kaldığımız günlerden birinde de Kamo Nehrinin her iki yanını da gezme fırsatı yakaladık. Biraz dolaştık biraz nehre karşı oturduk. Nehrin her iki yanında ağaçlı güzel yürüyüş yolu ve oturma alanları olduğu için keyifle dolaştık. Nehrin kenarındaki evler de Kyoto’nun geleneksel dokusu ile bütünleşmiş.

Sanjo Dori

Sanjo Dori caddesi alışveriş yapmak için uygun yerlerden biri. Üzeri kapalı bu caddede küçük butikler, mağazalar ve kafeler var. Hiçbir dükkan İngilizce bilmiyor, bu yüzden anlaşmak epey zor. Özellikle oturduğumuz butik bir pastanede gelen menü Japonca olduğu ve çalışan da İngilizce bilmediği için pasta seçimizi anlatmak çok zor oldu.

Buradaki mağazalarda çoğunlukla vintage ürünler bulunuyordu. Vintage ürünlere bir hayli ilgi duyduğum için gezmemiz birkaç saatimizi aldı diyebilirim. Dil konusunda anlaşamasak da Japonların olağanüstü nezaketi ve güler yüzü sayesinde olumsuz hiçbir durumla karşılaşmadık.

Bambu Ormanı

Kyoto’ya gelmişken ve JR Pass varken yakında gidebileceğimiz yerlere kısa sürede görmeyi hedefledik. Bambu Ormanı da bunlardan biriydi. Biz JR Pass kullanarak ormanın yakınında bir istasyona varıp oradan yaklaşık 1,5 km yürüyerek ulaştık.  Tabii ormanın içinde de epey yürüyüş yapmanız gerekiyor. Fakat bulunduğunuz istasyondan eski tip bir trenle de ormanın içine varılabiliyor, aklınızda olsun.

Bambu Ormanı

Bambu ormanı ihtişamıyla büyülüyor. Göz alabildiğine uzun ve sık sık bambularla kaplı büyük bir orman.

Kobe

Sannomiya

İtiraf ediyorum, Kobe’ye gitmemizin tek bir amacı vardı, Kobe eti tatmak. O yüzden gezilebilecek yerler için bir araştırma yapmamıştık. Eminim güzel yerleri vardır fakat biz sadece restoranların yoğunlukta bulunduğu Sannomiya’yı biraz turlayıp son trenle Kyoto’daki otelimize döndük.

hayalleri süsleyen ‘Kobe Beef’

Nara

Nara Park

Nara Park

Nara, sokakta sizi karşılayan geyikleri ile meşhur. Burada ev sahibi geyikler, biz de onlara konuk olduk. Önce bir iki tanesi yolda karşıladı, onları takip ederek diğerlerinin yanına, asıl bulundukları yere, ilerledik. Bol bol fotoğraf ve video çektik, fındık fıstıkla besledik, geyiklerle karşılıklı birbirimize Japon selamı çaktık. Turistlerle beslenmeye çok alışmışlar, sürekli yemek verilmesi için yanımıza gelip beklediler veya yediğimiz yemeğe ortak olmaya çalıştılar. 🙂

Sokakta hiç rastlamadığımız varlıklarla bu denli iç içe olmak tuhaf bir duygu. Kyoto planınız olursa Nara’ya gitmenizi kesinlikle tavsiye ederiz, farklı ve eğlenceli bir deneyim kazandırır.

Todaiji Tapınağı

Bu tapınak Nara Park içerisinde yer alıyor. M.S. 8. Yüzyılda kurulmuş. Dünyanın en büyük bronz buda heykeline sahip ve UNESCO Dünya Mirasları listesinde. Heykel yüksekliğinin 15 metre olduğunu öğrendik ve bakarken ihtişamı ile hayran bırakıyor.

Dünya’nın en büyük bronz Buda heykeli

Tapınak sadece bu heykelle değil dışarıdan da muhteşem bir görüntüye sahip. Ziyaret ettiğimiz gün hava biraz kapalı ve bulutluydu, bu hava öyle güzel bir görüntü yarattı ki, çıkan görüntüye saygı duymamak ve hayran kalmamak elde değil.

Todaiji Tapınağı

Eğer gezdiğiniz yerlerde hatıra toplamak hoşunuza gidiyorsa tapınağın bahçesinde tam size göre bir otomat bulunuyor. Üzerinde geyik figürü olan Nara hatırası kalabilecek ve üzerine istediğinizi yazdırabileceğiniz bir metal para otomatı var. Biz de hemen gidip isimlerimizi ve günün tarihini yazdırdık.

Hatıra para

Gezip gördüğümüz yerlerden aklımızda kalanlar bu kadar. Japonya’nın görülmeye değer yerleri gezmekle bitmez. Japonlar kendi miraslarına ve doğaya duydukları saygı sayesinde bugüne kadar yapılarını korumuşlar. Bu yerlere yıllar sonra da gitsek de aynı şekilde bulacağımızdan eminiz. Bu sebeple Japonya hakkında söylenmiş hiç bir övgü abartılı değil. Burada gördüğümüz güzelliklerin hepsi için tüm Japonlara teşekkür ederiz.

Japonya seyahatimin diğer bölümlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni gönderilerden haberdar olmak için e-posta adresinizi “E-POSTA İLE BLOGU TAKİP ET” alanına girebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.