Amerika Birleşik Devletleri Vizesi Nasıl Alınır?

Bir kaç ülke/kıta gezdiniz, dolaştınız. Hep daha fazlasını görmek/gezmek istiyorsunuz. Bu fikirlerin geçtiği hemen herkesin aklına ilk gelen yerlerden biri tabii ki Amerika!

Avrupa ve Asya hakkında fikir sahibi olacak kadar gezdikten sonra artık Amerika zamanımız geldi düşüncesiyle bu işe kalkıştık. Bu heyecan ve merakın yanı sıra ABD vizesi alma zorluğu ürkütücü gelmedi desem yalan olur. Fakat bir kere uğraşıp 10 yıl kafa rahat olacak. 🙂 Çünkü ABD turistik vizesi Schengen vizesi gibi kısa süreli değil, ya 10 yıl ya da hiç!

Bu yazıyı yayınlayabiliyorsam üstesinden gelmişiz demektir. 🙂 Şimdi sıra ABD vizesi almak isteyenlere yol göstermede. Bu yazıda vize için yapmanız ve hatta yapmamanız gerekenleri adım adım özet halinde bulabileceksiniz. Hadi gelin, alalım şu ABD vizesini!

ABD Vizesi Almak İçin Neler Yapmalıyım?

1.DS – 160 formunu doldurmak.

Vize için yapmanız gereken ilk adım, bu formu hatasız doldurmak. DS – 160 formuna buradan ulaşabilirsiniz. Siteye girdikten sonra başvuru yapacağınız lokasyonu seçip ‘START AN APPLICATION‘ butonu ile başvurunuzu başlatın. Türkiye’den başvuru yapıyorsanız sadece İstanbul veya Ankara‘dan vize başvurusunda bulunabilirsiniz. (İzmir’de ikamet ettiğim ve Ankara’da işimi daha rahat halledebileceğim için Ankara’dan başvuru yaptım.)


https://ceac.state.gov/genniv/ ‘den alınmıştır.

Baştan şunu belirteyim, dolduracağınız bu form oldukça uzun, yaklaşık 1 saatinizi ayırmanız gerekiyor. Bu zaman dilimini ayırabileceğiniz bir vakitte sakin kafa yapsanız iyi olur. Çünkü bu forma ne yazıyorsanız o, yani hatalı veya eksik bilgi sebebiyle vizeniz sıkıntıya düşmesin.

Başvurunuzu başlattığınızda site size bir başvuru kodu (Your Application ID) veriyor, bunu bir yere mutlaka kaydedin. Çünkü formu doldururken bir kaç dakika fazla beklediğinizde site sizi en başa yönlendiriyor ve eğer bu numarayı bilmiyorsanız yazdıklarınız çöp oluyor. Numarayı kaydederseniz bu numarayı girip kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.

Bu başvuru ID’nizle birlikte bir de güvenlik sorusu seçip cevaplıyorsunuz. Bu da yine sisteme kaydettiğiniz verilere ulaşmanız sağlayan ikinci unsur.

Eğer turizm için başvuru yapıyorsanız, vize tipini B2 Turizm/Medikal seçmelisiniz.

Solda gördükleriniz formda ilerleyeceğiniz başlıklar.

Burası için belirtebileceğim kritik nokta, erkek ve kadınlar için form ayrı hazırlanmış. Yani, erkek başvuranlar için formda olan bir soru kadın başvuranın formunda yok. Çift olarak başvuruyorsanız endişeye kapılmayın, durum normal. Mesela erkekler için olan formda eğitim, daha önce yurt dışına çıkılan yerler ve daha önce çalıştığı iş yerleri sorulurken kadınlarda bu alanlar bulunmuyor.

ABD’deki iletişim adresi kısmına otelinizin açık adresini yazın, birden fazlaysa bile bir tanesini yazmakta fayda var, karışıklığa lüzum yok. Amerika’da iletişim kurduğunuz kişi varsa da yoksa da yok olarak belirtmenin olumlu olduğunu belirtiyorlar. Bizim zaten olmadığı için yok cevabı verdik.

Formun en son başlığı, güvenlik soruları. Bu soruların tamamına yakını terör ile ilgili bağlantınızı araştıran sorular. Sıradan bir vatandaşsanız zaten buradaki tüm soruların karşılığı ‘Hayır‘ olacak. 🙂

Tüm form bittikten sonra bir de belirtilen ebatlarda fotoğraf yüklemeniz bekleniyor. Biz epey uğraşıp sistemin kabul ettiği fotoğrafımızı yükledik fakat bu kısım çok da önemli değil. Zaten her şekilde konsolosluğa giderken yanınızda biyometrik fotoğraf olması gerekiyor.

2. Amerika Vizesi Başvuru Ücreti ve Randevu Alma

Formu doldurdunuz. Artık bir diğer adıma geçebiliriz yani vize ücretini ödeyip randevu alabiliriz. İşte bu adım için burayı kullanmalısınız. Buradan göçmen olmayan vize başvurusunu ve dil seçimini yapıp hesap oluşturuyorsunuz. Burada öncelikle vize ücreti olan kişi başı 160 Dolar‘ı ödemelisiniz. Kur farkından etkilenmemeniz için USD’yi TL’ye çevirmeden kredi kartından ödemenizi öneririm. Yani direk kredi kartınıza dolar olarak yansıyor. Aksi durumda siteden TL’ye çevrildiğinde bundan daha fazla kur farkı çıkıyor. Ödeme yapmadan iki farklı yöntemi hesaplayarak karar vermeniz en iyisi olacaktır. Bu arada başvuru ücretini bankanızın çapraz kuruna bağlı olarak borsa işlem saati içerisinde ödemenizi tavsiye ederim. İşlemler kapandığında makas açıldığı için olumsuz etkilenebilirsiniz.

Sonrasında size uygun olan randevu tarihini ve saatini seçebilirsiniz. Ancak dikkat edin, yoğunluktan dolayı en erken bir ay sonrasına randevu alabildik. Biz Ankara için almıştık, İstanbul’da da benzer yoğunluk mutlaka vardır. Temkinli davranıp bu işlemleri seyahat tarihinizi garantileyecek şekilde almanızı tavsiye ederim.

Randevu saatinizi seçerken en erkeni almaya özen gösterin. Çünkü sabah ilk randevularda işlemler daha hızlı gerçekleşiyor. Saat ilerledikçe daha önceki randevularda yaşanan aksaklıklardan dolayı sizin randevu da öteleniyor. İlk randevuyu alırsanız ve eksik evrağınız yoksa işiniz pek uzun sürmez. Ankara ve İstanbul randevu saatleri değişiklik gösterebilir, sanırım en erken saat 7:45.

3.Vize Randevusu

Randevuya gitmeden önce buradan konsolosluğa girerken hangi eşyaları yanınıza almamanız gerektiğini öğrenebilirsiniz. Ankara’daki büyükelçilik karşısında 5TL karşılığında emanet alan büfe var, yanınıza mutlaka almanız gerekli eşyaları buraya bırakabilirsiniz. Biz emanete bırakmak istemediğimiz için herhangi bir elektronik cihaz (telefon dahil) yanımıza almadan gitmiştik. Fakat kol çantasının alınmadığına dikkat etmediğim için onu emanete bırakmak zorunda kaldım. Cüzdan kabul ediliyor fakat sanırım büyük kadın cüzdanlarına pek sıcak bakılmıyor.

Yukarıda belirtilen eşyaların yanı sıra görevlinin inisiyatifinde bunların dışında da bazı eşyalarınız alınmayabilir. Bu sebeplerle özellikle emanetçiye eşya teslim etmek istemeyenler olabildiğince sade gitmelerinde fayda var.

Konsolosluk binasına girmeden tek tek güvenlik ve pasaport taramasından geçiliyor. Sonrasında içeri girdiğinizde mülakatı hangi dilde yapmak istediğinizi belirtiyorsunuz. Biz görüşmemizin Türkçe olmasını istedik, hangisinde kendinizi daha rahat ifade edebiliyorsanız o dili seçin.

Sıra numarası verip sizi bekleme alanına yönlendiriyorlar, burada ekranda yazan numarayı takip ederek işlemleri hallediyorsunuz.

Burada süreç 3 aşamalı seyrediyor.

1)Pasaport Kontrolü

Sıra bize geldiğinde pasaport kontrolü için ilgili gişenin önüne gittik. Pasaport ve 1 adet biyometrik fotoğraf teslim etmeniz gerekiyor. Yanımıza biyometrik fotoğraf almamıştık (DS-160 formuna eklediğimiz fotoğrafı kullanacaklarını düşünmüştük.) fakat formdan sisteme yükleme yapmadıklarınız belirttiler. Bu sebeple görevli bize 40 dakika süre tanıdığına dair bir not kağıdı verdi ve bu süre içerisinde biyometrik fotoğraf getirip işlemlere devam etmemizi söyledi.

Sabah erken vakit olmasına rağmen büyükelçiliğin az ilerisinde açık bulunan fotoğrafçıda işimizi halledip sıra beklemeden (görevlinin verdiği not kağıdı sayesinde) tekrar içeri girebildik. Görevli, pasaport ve biyometrik fotoğrafımızı kontrol edip eşime askerlik durumunu sordu ve pasaportlarımızı bize geri verdi. Bu aşamadaki işlem tamamlanınca yan tarafta bulunan gişede parmak izi vermek için sıra geçiyorsunuz.

2)Parmak İzi Verme

Bu aşama da oldukça kısa sürüyor. Görevli yine pasaportlarınızı alıyor. Önünüzde bulunan parmak izi alma cihazına belirtilen sıra ile parmaklarınızı yerleştiriyorsunuz. İşlem tamamlandığında pasaportlarınızı geri alıp mülakat için diğer bekleme alanına geçiyorsunuz.

3)Vize Mülakatı

Mülakat kısmı vize sürecindeki belki en belirsiz ve kaygı verici bölüm. Buradaki görüşmeler kapalı bir odada yapılmıyor, parmak izi aldırdığınız gişenin yanında bir kaç gişeden yürütülüyor. Yani bekleme alanının hemen arkasında herkesin duyabildiği bir alanda sorular cevaplanıyor.

Haliyle de herkesin görüşmesine kulak kesiliyorsunuz. 🙂 Bizim randevumuz erken saat olmasına rağmen bu aşamada tam 1 saat bekledik. Bu bir saat içerisinde de epey kişinin görüşmesine tanıklık ettik. Görevliler bazılarını ‘vizeniz onaylanmıştır‘ bazılarını ise ‘vizeniz onaylanmamıştır‘ diyerek gönderdi. Bu süre içerisinde şahit olduğunuz konuşmalardan dolayı bir gerginlik oluyor fakat mülakatın birinci kuralı rahat görünmek, bunu unutmayın.

Ortalama bir görüşme süresi belirtmeyeceğim, çünkü bazılarının 5 dakika, 10 dakika kadar sürerken diğer bir gişedeki görüşme tam 1 saat sürdü ve biz oradan ayrılırken henüz sonuçlanmamıştı. 🙂 Hala aklımda mesela o kişinin sonucu ne oldu, merak ediyorum.

Mülakata Giderken Yanınıza Almanız Gereken Belgeler

Mülakata giderken yanınıza almanız gerekli görülen belgelerin listesini aşağıya ekledim. Bunlar, DS-160 formunu doldurduktan sonra siteden çıktısını alacağınız Onay ve Talimatlar sayfasında yer alıyor.

Onay ve Talimatlar

Fark edeceksiniz ki ABD vizesi için Schengen vizesinde olduğu gibi 100 sayfa evrak hazırlamanıza gerek yok. Uçak bileti dahil hiç bir belge sizden istenmiyor. Bu yazdıklarının haricinde seyahatinizi ve dönüşünüzü destekleyici belgeler götürebilirsiniz deniliyor. Nedir bunlar? İşinize geri döneceğinize dair bir işveren mektubu, gelirinizi ve sahip olduklarınızı gösteren hesap dökümü/tapu vb belgeler, bağlı olduğunuz okuldan aldığınız öğrenci belgesi ve bunun gibi diğer destekleyici belge.

Peki biz ne yaptık?

Hem ben hem de eşim bu tür konularda oldukça düzenli ve garanticiyiz. Schengen vizesine hazırlanıyor gibi yaklaşık 100 sayfa belgeyle mülakata gittik.

Not: Mülakat esnasında pasaportumuz hariç hiç bir belge (evlilik cüzdanı ve DS-160 formu dahil) talep etmediler. 🙂

Mülakatta Neler Soruluyor?

Beklediğimiz süre boyunca dinlediğimiz konuşmalar hemen hemen birbirinin aynısıydı. Görevliler aşağı yukarı aynı soruları yöneltiyorlar. Peki bu sorular nedir?

 • ABD’de nereye gideceksiniz?
 • ABD’ye ne amaçla gideceksiniz?
 • Ne kadar süre kalacaksınız?
 • Nerede yaşıyorsunuz ve ne işle meşgulsünüz?
 • Çocuklarınız nerede ve ne iş yapıyor?
 • Anne/babanız nerede ve ne iş yapıyor?
 • Kardeşleriniz nerede ve ne iş yapıyor?
 • Daha önce yurdışına çıktınız mı?
 • Daha önce Avrupa‘ya gittiniz mi?
 • ABD’de akrabanız/tanıdığınız biri var mı? Varsa nerede, ne yapıyor?
 • Ortalama geliriniz ne kadar?
 • Masraflarınızı neyle karşılayacaksınız?

Bunların haricinde konuşmanın seyrine göre farklı sorularda duyduk tabii ki. Görüşmesi epey uzun süren kadından en son whatapp konuşmalarının dökümü istendi mesela. Ya da görevlinin sorusunu iki defa anlamayan kadına görevli üçüncü kere sorusunu yöneltmeden ‘vizeniz onaylanmamıştır‘ dedi ve gönderdi.

Peki bu gergin konuşmaların akabinde bizim görüşmemizde neler oldu, merak ediyor musunuz?

Görüşmemiz yaklaşık yarım dakika sürdü. Bize yöneltilen sorular;

 • ABD’de nereye gidiyorsunuz?
 • Nerede çalışıyorsunuz?
 • Daha önce yurdışına çıktınız mı? Avrupa’ya gittiniz mi?
 • Masraflarınızı nasıl karşılayacaksınız?

Vizeniz onaylanmıştır.’ İşte bu kadar!

Ne bir belge ne de uzun süren konuşmaların hiç birini yaşamadık. Size sadece bir kaç konuda tavsiyem olacak. Olabildiğince rahat olun ve sadece sorulan sorulara net ve açık cevaplar verin. Kafa karışıklığı yaratmayın.

Tabii bunların haricinde bizim düşüncemize göre bu mülakatın seyrini asıl DS-160 formu belirliyor. Yani bize kalırsa doldurduğunuz formla size dair bir fikir ve puan oluşuyor, mülakatla bunu kesinleştiriyorlar. Tam olarak böyle olmayabilir tabii ki, bu sadece bizim fikrimiz. 🙂

Bir de şunu unutmayın; ABD vizesi almak ABD’ye girmeye garanti değil. Son kararı pasaport polisleri veriyor. ABD’ye giderken döneceğinizi kanıtlayan belgeleri (konaklama/dönüş uçak bileti vb) yanınıza almayı unutmayın.

Yeni gönderilerden haberdar olmak için e-posta adresinizi “E-POSTA İLE BLOGU TAKİP ET” alanına girebilirsiniz.

9 thoughts

 1. Amerika’ya saygı duyduğum nadir konulardan biri vize politikası. Biz incelediğimiz adama kafadan 10 yıl güveniriz arkadaş diyorlar. Benim tecrübem de size yakındı. Bir dünya belge hazırlamış, bankaya paraları yatırmıştım, 3 sorudan sonra vizeniz onaylanmıştır dedi ve gönderdi beni. Üstelik pasaportum yeniydi ve yurt dışına ilk çıkışım olacaktı.

  Bence biz oraya gitmeden çok önce, bahsettiğiniz formun dışında gerekli araştırmaları yapıyorlar ve kararlarını çoktan vermiş oluyorlar. Oradaki mülakat da işin görüntüdeki kısmı.

  Bu arada Amerika dönüşü sizinle bir söyleşi yapmak isterim.

  http://www.gezginiz.net/2017/03/06/6-soru-1-sehir-new-orleans/

  Şimdiden iyi yolculuklar..

  Liked by 1 kişi

  1. Evet kesinlikle katılıyorum, mülakat öncesinde bir kanaat mutlaka oluşturuyorlar. Mülakat, kararı kesinleştirmek için. İlk planım New York olacak yaklaşık bir ay sonra gideceğim. Dönüşte haberleşelim. Teşekkür ederim 🙏🏽

   Beğen

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.