Gastronomik Gaziantep Gezi Rehberi – Yeme/İçme

Gaziantep mutfağından bahsediyorsak, onu elbette ki bir kaç günde tanımak imkansız. Öyle geniş bir yelpaze ki… Kebapları, mezeleri, et yemekleri, köfteleri, tatlıları daha sayamadığım neler neler var.

Antep’te geleneksel lezzetleri yansıtan lokanta ve restoranlar oldukça fazla. Antep kültürünü, alışkanlıklarını ve bunların yemeğe olan etkilerini yakından görebilmek için en az 3 – 4 gün vakit geçirmek gerekir. Bir de Antepli bir tanıdığınız varsa ve size o eşlik ederse değmeyin keyfine!

IMG_5587.JPG
Geleneksel Antep Kap Kacağı – Emine Göğüş Mutfak Müzesi

Elbette Antep’in lezzetleri kendi sınırını aşmış Türkiye’nin her yerinde mevcut. Ama yemeğe direkt etki eden malzeme, iklim ve kültür orada bir başka.

Antep’e gitmeden hangi lezzetleri nerelerde yiyebileceğimize dair bir liste hazırlamıştık. Bir kaç önem verdiğimiz yemek vardı. Kebaplar, baklavalar tamam ama listemizin başında Antep deyince ilk akla gelen yemeklerden “beyran” ve tatlılardan “katmer” vardı.

Bu yazıda ‘Gaziantep’te nerede, ne yenir?‘ sorusuna tecrübelerimiz ışığında cevap vermeye çalıştım. Gidecekler için yararlı ve ağız sulandırıcı olması dileğiyle…

  1. Metanet Lokantası
  2. Katmerci Zekeriya Usta
  3. Küşlemeci Halil Usta
  4. İmam Çağdaş Kebap ve Baklava Salonu
  5. Aşina Gaziantep Mutfağı

Metanet Lokantası

Kahvaltı deyince aklınıza sadece peynir zeytin gelmesin. Karbonhidratı, proteini ve yağı kahvaltıda birleştirmenin her yörede şekli başka. Ege’de otları kavurup üstüne yumurta kırarak güne başlarsınız, Antep’te de içinizi ısıtan acılı beyran çorbasıyla. Yaşadığımız coğrafyanın bize verdikleriyle yoğurup oluşturduğumuz bu yemek kültürüne hayran olmamak elde değil. Buralardan kimler gelip geçtiyse her birinin bıraktığı bu çeşitliliğin uyumu mükemmel değil mi?

Gaziantep seyahatimize sabahın erken saatlerinde başladık. Uçaktan iner inmez çantalarımızı otele bırakıp beyran için en çok tavsiye edilen yerde yani Metanet Lokantası’nda aldık soluğu.

beyran metanet lokantası.jpg
Beyran Çorbası – Metanet Lokantası

Sabahın bu saatinde bu kadar kişiyi beyran içerken görünce bizim de iştahımız açıldı. Ama yine de tam olarak neyle karşılaşacağımızı bilmediğimiz için bir tane söyledik. Burada beyran; acı biber ve tırnak pide ile servis ediliyor. Ayrı ayrı pişmiş pirinç, et ve çorba suyunu siparişiniz alındıktan hemen sonra bakır bir kapta birleştirerek kaynatıp sıcak sıcak servis ediyorlar. Sıcağın acıyla birleşimine katlanamayacaksanız bu çorbayı sevmenizi bekleyemem. Ama yine de biraz ılıdıktan sonra bir şans daha verin. Çorbanın içindeki et kuzu ve büyük parçalar değil lif lif ayrılmış halde bulunuyor. Bol baharatlı, sarımsaklı ve yağlı bu çorbayı kahvaltıda tükettiğinizde gün boyu hiç bir şey yemeyeceğinizi zannediyorsanız yanılıyorsunuz. Çünkü burası Antep!

Katmerci Zekeriya Usta

Antep usulü katmer yapan yer bulmak artık çok kolay. Hemen her şehirde çoğu kebapçıda veya pidecide rastlamak mümkün. Hatta sadece katmer yapan yerler bile var. Kim nereden hangi ustayı getirirse getirsin katmerin hası Antep’te yenir. Malzemesinden midir, yapanın ustalık geçmişinden midir yoksa Antep sınırlarında olmaktan mıdır bilmem ama katmer yiyeceksem sadece Antep’te yemeyi tercih ederim. Aksini söyleyebilecek, (özellikle İzmir’de) Antep’ten alasını yapıyorlar diyen varsa lütfen yorumlara yazsın. Yoruma cevap yazmadan dakikalar içinde koşup giderim tavsiye edilen yere. Söz konusu yeter ki katmer olsun! Antep katmerini hakkını vererek yapan bir yer bulmak İzmir‘de, İstanbul‘da epey güç maalesef.

Gaziantep’te kahvaltımızı erken saatlerde beyranla yapmıştık. Biraz dolaşıp ikinci kahvaltımıza da katmerle devam ettik. Antep’te Katmerci Zekeriya Usta epey ünlü. Diğer katmercilerin de iyi olduğuna eminim ama iki gün üst üste burada yedik çünkü damağımda kalan lezzet olağanüstüydü. İncecik çıtır yufkası, lezzetli kaymağı ve baş rolü üstlenen fıstığı… Kullanılan malzemelerin kalitesiyle yapanın mahareti buluşunca ortaya harika bir tat çıkıyor.

katmer.jpg
Antep Katmeri – Katmerci Zekeriya Usta

Karşılıklı iki yerleri bulunuyor, birisi daha eski, duvarlarda gelen ünlü kişilerin ve siyasetçilerin çekilmiş fotoğrafları yer alıyor. Diğeri yeni yapılmış. Eski olanın daha samimi bir havası var.

Eğer aşırı tatlı düşkünü veya çok aç değilseniz buraya gittiğinizde iki kişi için tek porsiyon sipariş edin. Çünkü tek porsiyonu bir kişinin yemesi çok mümkün değil. Hem kaymak hem de şekerden dolayı bir kaç çataldan sonrası ağır geliyor. Bir bütün kare katmeri 16 eşit parçaya bölerek ve yanında sütle servis ediyorlar. Süte çok düşkün olmasanız bile o katmerin yanındaki görevi mühim. Katmerin ateşini ancak bu sütle dindirebilirsiniz. 🙂

katmer2.jpg

Katmerci Zekeriya Usta’dan çıkarken Ertan, fırın başındaki çocukların simit şeklinde katmer yaptıklarını görüp hemen simit katmer de yapıp yapmadıklarını sordu. Ama fırın başında çalışan kişi müşterilere yapmadıklarını çocukların sadece onu deneme amaçlı yaptıklarını söyledi. 🙂 Simit katmer yapmaya başladılarsa onu da çok iyi yapacaklarına eminim.

Küşlemeci Halil Usta

Küşlemeci Halil Usta’nın methini gitmeden önce duymuştuk ve listemizin başına eklemiştik. Ancak Zeugma Müzesi‘ne yakın olduğu için müzeyi ziyaret ettiğimiz güne sakladık burayı. Küşlemeye kuzunun en değerli kısmı olarak bakılıyor. Hem çok lezzetli hem de bir kuzudan yalnızca iki parça çıkması değerini artırıyor. Kuzunun sırt kısmından alınan bu parça için restoranlar sıra geçmiş durumda, Küşlemeci Halil Usta da bu restoranların başında geliyor.

küşleme1.jpg
Karışık Kebap ve Küşleme – Küşlemeci Halil Usta

Biz bir porsiyon küşleme bir porsiyon da karışık (şiş/kebap) söyledik. Siparişlerimiz tırnak pide ve Antep’e özgü harika bir salatayla servis edildi. Karışık olanı çok konuşmaya gerek yok ama küşleme söylendiği kadar var. Küşlemenin fiyatı (40-45 lira civarında) biraz yüksek olsa da denemeden gitmemeniz gereken bir lezzet.

küşleme2.jpg
Küşlemeci Halil Usta – Gaziantep

Mekan klasik Antep restoranları gibiydi. Tarif etmek gerekirse düz uzun masalar, temiz, bol garsonlu, metal tabak ve bardakların olduğu, duvarları fotoğraf çerçeveli…

Yerini tarif etmek zor, biraz sapa. Zeugma Müzesi‘nin arkasında olduğu için müzeden yürüyerek 5-10 dakika.

İmam Çağdaş Kebap ve Baklava Salonu

İki gün üst üste gidip zor vedalaştığım yerlerden biri de İmam Çağdaş. Buranın ününü Antep’e gitmiş veya gitmeyi düşünenlerin çoğu bilir. Bir sohbet sırasında cümleye ‘Antep merkezde bir kebapçı var’ diye başlarsanız karşınızdaki kişi cümlenin sonunu sizden önce ‘İmam Çağdaş’ diye getiriyor zaten.

Biz de  burayı hem çok duyup merak ettiğimiz için hem de otelimizin dibi olduğu için tercih ettik. Her önünden geçtiğimizde masaların çoğu dolu oluyordu, inanılmaz müşteri sirkülasyonuna sahipler.

ali nazik2
Karışık Ali Nazik Kebabı – İmam Çağdaş Kebap ve Baklava Salonu

Masalarda genellikle ali nazik sipariş edildiğini duydum. Biz de geri kalmayıp ali nazik kebabın (et ve kebap karışık) da tadına baktık. Ben çıtır lahmacun düşkünü olduğum gittiğimiz iki seferde de lahmacunu önümden eksik etmedim. Acısıyla, baharatıyla ve en önemlisi çıtırlığıyla bu lahmacun tam benlikti.

lahmacun.jpg
Lahmacun – İmam Çağdaş Kebap ve Baklava Salonu

Buranın baklavaları da oldukça meşhur. Hiç bu kadar fazla tepsi baklavayı bir arada görmedim desem yalan olmaz. Baklavayla aram çok iyi olmasa da bu bolluğu görmek iştah kabartıyor.

Aşina Gaziantep Mutfağı

Buraya kebap dışında Antep usulü ev yemekleri yemek için gittik. Mekanla isim benzerliğimiz tamamen tesadüf. 🙂 Burası oldukça şık bir restoran. Çok köklü bir restoran olmasa da otantik havasıyla sizi geçmişe götürüyor. Yöresel yemekleri geleneği bozulmadan yiyebileceğinizi hissediyorsunuz.

bumbar-e1555102014851.jpg
Bumbar Dolması – Aşina Gaziantep Mutfağı

Antep’te kebap dışında farklı bir şeyler yemek isterseniz burası uygun bir mekan olacaktır. Çünkü burası bumbar dolması, yöresel bayram yuvarlaması, analı kızlı, dolma, sarma, içli köfte, çiğ köfte, şehriyeli pilav, firik pilavı, kapama iç pilav, antep kellesi, beyran, lebeniye, alaca gibi geleneksel lezzetler sunuyor.

yuvarlama.jpg
Yuvarlama – Aşina Gaziantep Mutfağı

Biz yöresel bayram yuvarlaması ile bumbar denedik. Bumbar, Adana’da yediğimizden farklıydı. Burada sulu halde değil, kızarmış olarak servis ediliyor. Yuvarlamanın küçük köfteleri pirinç ve kıymadan oluşuyor.  Çorbada köftelerin yanı sıra nohut da bulunuyor. Üstüne de zeytinyağında yakılmış naneli yeşil bir sos gezdiriyorlar. Hem yuvarlamanın hem de bumbarın tadı güzeldi.

Antep tabii ki 3 – 5 restoranla sınırlı değil ve de 3 – 5 günde gezilecek bir şehir değil. Antep’de kaldığımız iki tam günde öncelik verdiğimiz yemekleri tadabildik. Bu şehir kültürüyle, yemeğiyle öyle tadı damağımda kaldı ki her yıl mutlaka bir kere gitmek isterim. O kadar baharata ve çeşitliliğe rağmen hiç sindirim sorunu yaşamadık. Her ne kadar acıya ve baharata alışık olsak da herhangi bir sorun yaşamamamızın temel sebebinin kullanılan malzemelerin kalitesi olduğunu düşünüyorum. Antep bu malzeme kalitesini ve geleneği sürdürdükçe ülkemizin en önemli lezzet noktalarından biri olacaktır. Anteplilerin tarlada yetiştirip evinin damında güneşle kuruttuğu isot olmadan bir lahmacun düşünebilir misiniz?

Hep yemek olmaz, buraya gelmişken Antep’in köklü geçmişinde yolculuğa çıkmak için ‘Gastronomik Antep – Gezilecek Yerler/Konaklama‘ yazıma buyrun. 🙂

Yeni gönderilerden haberdar olmak için e-posta adresinizi “E-POSTA İLE BLOGU TAKİP ET” alanına girebilirsiniz.

8 thoughts

  1. Bir gün Antep mutfağında olursam ilk tarifi tatmak isterim. Ne kadar diyetçi olsam da farklı lezzetleri kalorisi düşük hale getirebiliriz. Kısaca tanıtımı beğendim. Sende benim yazımı beğenirsen sevinirim. İyi günler 🙂

    Liked by 1 kişi

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.