Bumbar Dolması – Remzi Usta İzmir’de Diyarbakır Lezzeti

Hangisi doğru ; “mumbar” mı yoksa “bumbar” mı?

Türk Dil Kurumu’na göre bu sorunun cevabı:

“bumbar”.

bumbar

isim Farsça mebār, mubār

1. isim Büyükbaş ve küçükbaş hayvanların kalın bağırsağı

2. Bu bağırsağa ciğer, kıyma, pirinç veya bulgur doldurularak yapılan yemek”Bumbar dolması.

İster bumbar diyin isterseniz mumbar; bizim için önemli olan ne dediğimiz değil ne yediğimiz. Ülkemizin güney doğusuyla özdeşleşmiş bu yemeği, İzmir’de lezzetli bir şekilde yapan usta bulmak oldukça zor. Daha önce ilk kez Adana’da Şırdancı Bedo‘da tattığım bumbar dolmasını bir de Gaziantep‘te biraz daha kızartılmış şekilde yemiştim. Şırdancı Bedo gerçekten efsane denilecek güzellikteydi ve ünü çoktan Adana dışına taşmış. Neyse, Adana ve Antep’i bir kenara bırakıp İzmir’e dönelim.

bumbar dolması
Bumbar Dolması

İzmir’de dolma denince akla en son gelen dolmalardan biri olabilir bumbar. Ancak yine de çevremden “İzmir’de en güzel bumbar dolması nerede yenir?” şeklindeki sorulara zaman zaman maruz kalıyordum. Daha önce Çankaya’da dolanırken tabelasında “bumbar dolması“,  “sac kavurma“, “kaburga dolması” yazılarını görüp merak ettiğim bir mekan vardı. İnternetten kısa bir araştırma yaptım ve olumlu/olumsuz pek çok yorum gördüm. Yalnızca Cuma günleri çıkan bumbar dolmasının tadını merak edip gitmeye karar verdim.

CUMA GÜNÜ

BUMBAR GÜNÜDÜR

img_9680

Remzi Usta namıdiğer “Kuzucu“,  bumbar dolmasını, sac kavurmayı ve kaburga dolmasını kuzu’dan yapıyor. Yemekler bol yağlı ve dolayısıyla da lezzetli. 3 çeşit ana yemek var, yanında turşu ve acı biber ile servis ediliyor. Turşunun içindeki “bamya” detayı da oldukça şaşırtıcı geldi.

img_9676
bamya turşusu

Diyarbakırlı Remzi Usta’nın fiyatları ise bulunduğu konuma göre değerlendirilirse biraz yüksek sayılır. Tek porsiyon bumbar dolması, sac kavurma ve kaburga dolması 30 lira. İlk bakışta hem fiyat yüksek hem de porsiyon az gibi geliyor. Anlıyorum ki olumsuz yorumların tamamı fiyattan dolayı yazılmış. Ancak lezzet 10 numara. Bu yemeği öyle her yerde bulamayacağımızı düşününce fiyat biraz daha makul gibi geliyor. Ben şimdilik sadece bumbar dolmasını denesem de diğerlerini de listeye yazdım, en kısa zamanda gidip deneyeceğim ve bu yazıyı güncelleyeceğim.

Bumbar dolması; ısırınca lastik gibi uzarsa, yağında ağır bir koku olursa beş para etmez. Burada yumuşacık ve ısırılarak yenebilen bir bumbar sizi bekliyor. Yağına da ekmek banmak serbest. Çatalın kenarıyla bile pek uğraşmadan bumbar’ı bölebilmek mümkün.

Diyarbakırlı Remzi Usta’nın yeri Çankaya Metro durağının hemen yanında, cadde üstünde olduğu için bulması epey kolay bir yer. Yine de haritayı aşağıya bırakıyorum.

“Diyarbakır lezzetlerini İzmir’e taşıyan Remzi Usta’ya bu kez ben değil Ertan gitti. Hem de beni bekleyemeden tek başına. Konu bumbar olunca sabredemeden denemek istedi. Bu sebeple bu yazı, konuk yazar Ertan tarafından yazılmıştır. En kısa zamanda birlikte de gidip diğer yemekleri deneyerek yazıyı zenginleştireceğiz. “

Yeni gönderilerden haberdar olmak için e-posta adresinizi “E-POSTA İLE BLOGU TAKİP ET” alanına girebilirsiniz.

9 thoughts

  1. Güzel bumbar dolması yapan yer epey az, var olanlar çok kıymetli👌🏽İstanbul’a az gitsem de gidince uğramak için Siirt pazarını kaydettim, yöresel yemekler ve ürünler bulabileceğim yerleri çok severim. Teşekkürler🙏🏽

   Liked by 1 kişi

 1. Diyarbakır’lılar sadece bumbar demezler “Kibe bumbar” derler.Tanıdık bildik yer ve ev yapımı hariç,ben heryerde Kibe bumbar yemem.Bağırsağın dışı içe,içi dışa getirilir ve bıcakla kazınarak temizlenmedikçe yenmez.Kibe’nin anlamı işkembe dolma şeklinde dikilerek bumbardan yarım saat kaynadıktan sonra bumbar ilave edilir.Tabi İşkembe (kirli olanı) evde sıcak suya atılarak bıçakla üzeri kazınır.Pişmeden önce içine su konulmuş tencerede bir kez daha yıkandıktan sonra kar gibi beyaz olması gerekir. Diyarbakırlılar böylesi özenle pişirilen Kibe bumbar için ” senin elini benim ayağımı bağlasınlar afiyetle yiyelim” diyerek esprili bir anlayış içinde lezzetini anlatmış olurlar.Selam,Sevgi ve Saygılarımla
  Münir Kebir

  Liked by 2 people

  1. Merhaba, yorumunuz beni çok mutlu etti. Güzel bilgiler içeren özenle yazdığınız bu yorum için çok teşekkür ederim. Umarım bir gün bu lezzetleri yerinde tadabiliriz.🙏🏽

   Beğen

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.