Tropikal Phuket Gezi Rehberi – Aktiviteler

Phuket adeta etkinlikler cenneti.

Phuket seyahatimize ilişkin ulaşım ve konaklama yazısını henüz okumadıysanız buradan ulaşabilirsiniz. Seyahatimizin ikinci bölümünde Phuket’te yapabileceğiniz aktivitelere yer verdim.

Yapabileceğiniz çok sayıda aktivite var ancak sınırlı gününüz olacağı için bu aktivitelerden seçim yapmanız gerekebilir.

En meşhur turlardan bazıları şöyle:

 • James Bond Adası Turu
 • Phi Phi Adası Turu
 • Yunus, Kaplan, Fil Şovları
 • ATV Safari Turu
 • Rafting Turu
WhatsApp Image 2019-03-15 at 22.35.08.jpeg
Tur şirketinin verdiği bilgilendirme zarfı

Bunlar uygun fiyata bir tam gününüzü kapsayan etkinlikler. Bu turların işleyişi hakkında bilgi vermek istiyorum. Sıkı bir pazarlık ile tur için yerinizi bir kaç gün öncesinden ayırıyorsunuz, görevli sizden otelinizin ismini ve sizin iletişim bilgilerinizi alıyor. O gün geldiğinde turun anlaşmalı olduğu servis otel otel dolaşarak tur katılımcılarını toplayıp etkinlik alanına götürüyor. Gün içerisinde yemek de veriliyor. Turu düzenleyen şirkete ve ödediğiniz ücrete göre turun kalitesi değişiyor. Daha az ücret ödeyip bir saatte gideceğiniz adaya biraz daha fazla ödeyerek sürat teknesi ile yarım saatte varabilirsiniz.  Bu sebeple etkinliğin yanı sıra turun koşullarına da göz atmak da fayda var.

 • Phi Phi Adası Turu

Biz bu etkinliklerden öncelikle ada turu yapmak istediğimiz için Phi Phi Adası Turu’nu seçtik. Etkinlik günü servis bizi alıp teknenin kalkacağı limana götürdü. Burada tur katılımcılarına bilgilendirme ve uyarılar yapıldı. Sürat teknesi ile adaları tek tek gezdik. Sürat teknesi oldukça hızlı ve dalgalara çarparak ilerliyor. Deniz tutması gibi durumu olanlar için tur şirketi bir ilaç dağıtıyor. ‘Ben etkilenmem’ demeyip yanınızda ilaç bulundurmanızda fayda var. Unutmayın ki orada farklı koşullar ve iklim söz konusu.

maymun.jpeg
Resimdeki maymunları bulunuz

Tekne açıklarda durduğunda dalmak isteyenler için şnorkel de dağıtılıyor. Bu şekilde gün içerisinde Maya Bay Krabi, Phi Phi, Khai Nai,Viking Cave, Plieh Cave gibi birden fazla noktayı ziyaret ettik. Her biri birbirinden güzel, el değmemiş bu adalarda vakit geçirmek unutulmaz bir deneyimdi.

phiphiisland.jpeg
Phi Phi Adası

Öğle yemeğimizi Phi Phi Don’da yedik. Adada üstü kapalı bir alanda açık büfe servis edildi. Fakat yemekler pek iştah açıcı olmadığı için biraz tadına bakıp meyvelerle idare ettik. Son uğrak noktası olan Khai Nai Adası en sevdiğim oldu. Burada deniz çok sığı olduğu için girmedik. Sanırım bu ada tüm turların ortak noktası olduğu için epey kalabalıktı. Adada çok sayıda cafe ve bar bulunuyordu. Burada hayatımızda hiç yemediğimiz kadar ananas ve karpuz yedik. Yediğimiz bu meyveler turun sınırsız ikramıydı, biz de sonuna kadar tadını çıkardık.

Tur tamamlandıktan sonra akşam aynı servis ile otellerimize bıraktılar. Turdan genel olarak memnun kaldık. Ancak bir sonraki aktivite seçimimizi ada yerine macera turlarından yana kullandık. Bu sayede farklı etkinlikleri deneme fırsatı yakaladık.

 • Macera Turu

Ada turunun rezervasyonunu SRC Travel adlı şirketten yapmıştık. Macera turumuzu ise sokakta fazla sayıda yer alan gişe görünümlü stantların birinden sıkı pazarlık yaparak aldık. İstediğimiz etkinlikleri görevliye belirttik, o da bize bunları içeren bir kaç seçenek sundu. En son birinde karar kıldık ve ertesi gün için yerimizi ayırttık.

Bize vadettikleri etkinlikler;

 • Rafting
 • Flying Hanuman
 • Fil turu
 • ATV turu
yağmurlugün.jpeg

Güne sağanak yağmurla başladık. Turun servisi bizi otelden alıp raftingin yapılacağı noktaya götürdü. Otelden epey uzak bir yere gittik.

Rafting

Rafting için yağmurun dinmesini bekledik ve dinmesi ile sırayla bizi botlara dağıttılar.  Herkes 3 – 4 kişilik gruplar halinde bota binerken bizim şansımıza bota yalnızca Ertan ile ikimiz bindik. Her bota idaresi için 2 Taylandlı görevli veriliyor. Bu görevliler çeşitli sulu şakalarla bottakileri eğlendirmeye çalışıyorlar. Balayı çifti olduğunuzu öğrenip ot/çiçek koparıp kaskınıza takıyorlar. Bir de yukarıdan diğer görevlilerin fotoğraf çektikleri bir yer var. Tabii ki bu jestlerin hepsi bahşiş koparmak için yapılıyor.

rafting.JPG

Bu arada bu fotoğraf çekme işi her turda karşımıza çıktı. Örneğin tur 1000 baht ise 2 fotoğraf için 300 baht istiyorlar. Tabii hatıra kalmasını istiyorsanız almaktan başka çare kalmıyor. Bottaki görevliye fotoğrafımızı bahşiş karşılığı çekmesini rica etsek de yasak olduğunu belirtip çekmedi. Biz de hatıra kalması için 3 adet fotoğrafı 1 çerçeve ile satın aldık.

Dönüş için valizimizi toparlarken bu çerçeveyi alıp almamak konusunda aramızda küçük bir anlaşmazlığa düştük. Ertan, bu çerçevenin çok kötü koktuğunu söyleyerek çöpe atmak istedi. Ancak ben hatıra olarak saklamamıza engel olacak bir koku olmadığını düşünüyordum. Sonuç olarak çerçeveyi getirip evimizin en güzel yerine koyduk. 🙂 Aylar sonra bir gün belgesel izlerken kafasında bir ampul yandı. Belgeselde fil dışkısından nasıl kağıt ürettiklerini ve bu sayede dışkıyı nasıl değerlendirdiklerini anlatıyorlardı. Üretilen kağıtlar ile bizim çerçeve arasında ilişki kurması farklı hisler uyandırdı. Çerçevemizi incelediğimizde gerçekten bir filin dışkısından üretildiğini anladık. Böylece geri dönüşüme katkıda bulunduğumuzu anlayıp kendimizle gurur duyduk. 🙂 Her ne kadar belgeselde kokudan arındırıldığını söyleseler de yapılan çalışma bizim filinkine yetmemiş, 2 yıl geçti hala kokuyor. 🙂

flying-hanuman.jpeg
Geri dönüştürülmüş fil dışkısından yapılan çerçeve (fena kötü kokuyor)

Rafting turu genel olarak heyecanlı ve eğlenceli geçti. Bu kısımla ilgili söyleyebileceğim önemli bir not var. Tura giderken mutlaka yedek kıyafet götürün ve özellikle rafting yaparken mayo giyin. Çünkü baştan aşağı ıslanacaksınız. Ben mayo giymediğim ve yanımda yedek kıyafet olmadığı için oradan bir şort satın almak zorunda kaldım.

Flying Hanuman

Günün ikinci etkinliği aynı yerde yapılan flying hanuman oldu. Bunun tam türkçesini bulamadığım için olduğu gibi yazmak zorunda kaldım. Flying Hanuman, 500 metre aralıklı iki kule arasına gerilen tel üzerinde yapılan yolculuk. Yerden 10 metre yükseklikte yapılan bu yolculuk için Tayland usulü çeşitli güvenlik önlemleri alınmış. Aşağıda yapay bir göl var, bir tarafından görevli sizi bağlayıp gönderiyor ve diğer taraftaki görevliye sağ salim kavuşmak için dua etmeye başlıyorsunuz. Biz de sıramız geldiğinde cesaretimizi toplayarak karşı tarafa geçişimizi yaptık. Bu tarz heyecana pek alışık olmayan bünyemize iyi geldiğini söyleyebilirim.

flying hanuman.jpg
flyinghanuman.com’dan alıntıdır

Not: Karşı tarafa geçemeyip arafta kalırsanız ortada gidip geliyorsunuz, daha sonra görevli kol kuvveti ile geri çekip tekrar sallıyor. Önümüzdeki orta yaşlı cesur çiftten bunu gözlemledik.

Fil Turu

Fil turunda ikişer kişilik gruplar halinde sırasıyla fillere bindiriyorlar. Filin ensesinde onu yönlendirecek bir görevli bulunuyor. Gözlemleyebildiğimiz kadarıyla bu görevli talimatlarını filin kulaklarından veriyordu. Biz de filin sırtındaki tahta oturup gezintimize başladık. Bu bölümün kandırmacası da şu şekilde, file bindikten hemen sonra fil için muz satın alınan yere götürüyorlar, 100 baht olan muzlardan satın alınmazsa fotoğraf çekmeyeceklerini söylüyorlar. Biz bu kez kandırmacaya gelmeyip önümüzdeki İsrailli çift ile fillerin üzerindeyken tarzanca konuşarak anlaştık ve onların fotoğraflarını çekmeye başladık. Onlar da karşılık olarak bizim fil üzerindeki seyahatimizi kendi filleri üzerinden bol bol fotoğrafladılar. Turu tamamlayıp fillerden inince birbirimizin numaralarını alıp fotoğrafları gönderdik. 🙂

fil turu.JPG

Oradayken farkında değildik ama daha sonradan burada fillerin ağır şartlarda çalıştırıldığını öğrendik. Bu sebeple şimdi olsa fil üzerinde gezmektense çiftlikleri ziyaret edip bağışta bulunmayı tercih ederiz.

ATV Turu

Günün son eğlencesi ATV turu oldu. 10 motorlu yaklaşık 3 kilometrelik parkurda çamurlu yolda ağaçların ve çalıların arasından geçerek mini bir yarış yaptık.  Ara sıra hız yapıp heyecan dozunu artırdık. Bu yarıştan bize kalan en büyük hatıra çamuru çıkmayan t-shirtlerimiz oldu. Ne yaptıysak bu çamur lekelerini bir türlü çıkaramadık.

Tüm aktiviteler tamamlandığında servis tüm katılımcıları sırası ile otele bıraktı. Farklı iklimde değişik aktiviteler yapmaya hevesli iseniz bu macera turlarını tavsiye ederim. Bu turları biz çok sevdik.

Phuket seyahatimizin diğer detaylarına ulaşmak için,

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.