Süt Çiçeği – Tepsiden Kazandibi Kazıma Sanatı

Kemeraltı durakları serisinde dibi tutmuş kazandibinin ustası olan Süt Çiçeği’ne yer vermemek olmaz. Peki ne farkı var diğer kazandibilerinden?

İGG “Bir Adım Öne Çıkanlar” Ödülü

Süt Çiçeği’ni İzmir’de bilmeyen pek azdır. Özellikle Konak ve Çankaya civarında çalışanlar için öğle arası vazgeçilmez sütlü tatlıcıdır. 2017 – 2018 İGG (İzmir Gourmet Guide) “Bir Adım Öne Çıkanlar” ödülü kazandı.

Süt Çiçeği Tatlıları’nın Sırrı

Kemeraltı, Alsacak ve Göztepe’de küçük birer dükkanda katkısız enfes tatlıları ile hizmet veriyorlar. İlk dükkanlarını Kemeraltı – Hisarönü olarak tahmin etsem de Göztepe olduğunu öğrendim. Geçmişinin ise 1945’lere dayandığını okuyunca hiç şaşırmadım. Çünkü bu kadar lezzetli tatlıların tarihi bir bilgi ve tecrübeden beslenmesi oldukça olağan. Selanik‘ten İzmir’e göçmüş bir aileden olan Vedat İmrek, 50 yıl boyunca Kemeraltı’nda “İmren Baklavacısı” ismi ile dillere destan baklavalar, kazandibi vb türlü tatlılar yapmışlar. 1995’te emekli olup kapatmış dükkanı. Ama sonra enfes tatlıları sırlarıyla birlikte damadına ve ağabeyine öğretmiş. Onlar da beş yılı aşkın süredir tarihten kopup gelen bu lezzetleri bizlere taşıyor. Daha fazla bilgi edinmek için okuduğum röportaja göz atabilirsiniz.

Bayılarak yediğim kazandibini genelde Süt Çiçeği’nin Hisarönü şubesinden almayı tercih ediyorum. Göztepe’de oturmama rağmen buradaki dükkanlarından bir veya iki kez almışımdır. Sebebi ise tat farklılığı değil, Kemeraltı’nda yemek bir başka!

Şimdiye kadar yediğim en iyi kazandibi!

Sadece kazandibinden bahsetsem de tatlı çeşitleri bu kadarla sınırlı değil. Sade, bademli ve antep fıstıklı kazandibi çeşitlerinin yanı sıra ekmek kadayıfı, peynir tatlısı ve aşure de bulunuyor. Peynir tatlısını daha önce denemiştim, tadını beğensem de pek bir farklılığı olmadığı için çoğunlukla kazandibi tercih ediyorum. Çünkü tadı harika. Şeker oranı, kıvamı ve tutmuş dibinin kokusu birbiriyle çok uyumlu ve dengeli.

Benim favorim bademli olan. Hem tatlının tadını bastırmıyor hem de yerken ağza gelen kıtır bademler zevk veriyor.

Buranın usulünü bilmeyenler için özellikle belirtmek isterim ki, Süt Çiçeği (Hisarönü)’nden kazandibi yiyecekseniz ve bir kaç tane alacaksanız siparişinizi tepside almak istediğiniz belirtin. 🙂 Bu şekilde kazandibi tepsisinde istediğiniz porsiyon adedinde tatlınızı alıp hemen ilerisindeki Sedir Çay Bahçesi‘ne oturarak keyfini çıkarabilirsiniz.

Kemeraltı Çarşısı’nda gizli bir köşede konumlanmış olan Sedir Çay Bahçesi hakkında detaylı bir yazı yayınlamıştım, henüz okumadıysanız göz atmak için tıklayın.

Süt Çiçeği’nin de küçük bir oturma alanı var ama bildiğim kadarıyla çay vb sıcak içecekler yok. Rahat bir ortamda masanın ortasına koyduğunuz tepsiden sevdiklerinizle kazandibi kaşıklamak ve yanında dilediğiniz bir içeceği yudumlamak gibisi yok.

Ben en çok tepsinin kenarlarından kazıyarak çıkardığım bölümleri yemeyi seviyorum. Tepsiyi çevire çevire kenarlarını kazıyarak kaşıklamanın zevki bir başka oluyor.

Porsiyonları tekli paketleyerek de satıyorlar. Vakit yok ise hızlıca paket alıp çıkmak da mümkün.

Bu arada önemli bir hatırlatmada bulunmalıyım, Süt Çiçeği (Hisarönü)’nde kredi kartı geçerli değil, yanınızda mutlaka nakit bulundurarak gidin.

Fiyatlarına gelince, sade kazandibi 8,50 TL, bademli kazandibi ise 9,50 TL.

Kemeraltı Çarşısı’ndaki yeri de çok kolay. Kemeraltı’nda kaybolmaktan korkanlar bile basitçe bulabilir. Size kolaylık olması için ‘Çankaya’ metro istasyonundan Süt Çiçeği’ne olan ulaşımı aşağıdaki haritada belirttim.

Güncelleme (28.06.2019) : Süt Çiçeği, Kemeraltı Çarşısı’na yeni bir şube daha açtı. Bu yeni yer daha geniş oturma alanı bulunduruyor. Yeri ise diğerine çok yakın. Mennan Pastanesi’ni yanında. Eğer uzun oturmalı, pastane tarzı bir yer düşündüğünüzde bu yeni şube iyi bir seçenek. Yeni yere haritadan ulaşabilirsiniz.

İzmir’deyseniz ve daha önce yemediyseniz bu nefis tatlıyı daha fazla ertelemeyin. Tadını biliyorsanız da aklınıza tekrar düşürmüş olayım. Benim sürekli aklımda mesela 🙂

Afiyet olsun😋

14 thoughts

  1. Teşekkür ederim 🙂 Tepsiyi alıp Sedir Çay Bahçesi’ne gittiğimiz için plastik kaşık veriyorlar, kazandibini yerken sorun olmuyor fakat kazımaya geçtiğimde çayımın yanında gelen çay kaşığı ile çok rahat kazıyorum. Aksi halde tabii ki plastik kaşıkla kazımak mümkün değil 🙂

   Liked by 1 kişi

 1. Bir İzmirli olarak yazılarını sıkı takibe aldım. Yazım diliniz hafif ve akıcı. Normalde mail adresime bildirim düştüğü zaman blog yazılarına bakardım, fakat sizin blogunuza istemsizce girip kurcalıyorum arada. Ellerinize sağlık.

  Liked by 1 kişi

 2. Süt Çiçeği benim benim en büyük iyikilerimden! Bu hafta, bu yazıdan sonra mutlaka uğranacak 🙂 Yazınız için teşekkürler

  Liked by 1 kişi

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.