Sedir Çay Bahçesi

Kemeraltı’nda öyle güzel ayaküstü alıp yemelik lezzetler var ki…

Her biri için ayrı günlerde gitmeyi seçiyorum. Çünkü bir diğer sefer yapacağım Kemeraltı turu için bahanem oluyor. Ama bir huyum var, bu lezzetli atıştırmalıkları ayak üstü yiyerek geçiştiremiyorum. İlla ki sakin ve rahat bir yerde oturup yanında çay/kahve ile tadına varmak isterim. 

Kemeraltı’nın her yerini avucunun içi gibi bilen Ertan, yine bir gün elimizdeki atıştırmalıklarla beni tam da istediğim gibi bir yere götürdü. Sedir, tam Kemeraltı’nın tarihi dokusunu ve biraz da salaşlığını yansıtan bir çay bahçesi. Açık hava desen değil, kapalı desen değil. 🙂 

img_4700-e1547562070183.jpg

Yazları diğer yerlere göre daha serin kalıyor, kışları ise bambaşka. Çünkü soba yakıyorlar. Bir yerde soba varsa, orada saatlerce vakit geçirebilirim. Sanırım çocukluğumdan kalma bir alışkanlık. Çocukluk anılarımı düşünmeye başladığım her defasında kendimi babaannemin sobasının yanında bulurum. 🙂 Durum böyle olunca ne zaman Kemeraltı turuna çıksam kendimi hep Sedir’de buluyorum. 

Genellikle burada çay içmeyi tercih etsem de fincanda pişen kahvesi epey ünlü. Öyle ki 2010 yılında Vedat Milor tarafından İzmir’de en güzel “fincanda pişen kahve” mekanı seçilmiş. Sedir’in her yerinde bu yazıya rastlarsınız. Google’da Sedir Çay Bahçesi yazınca, Vedat Milor önerisi çıkıyor:) Fincanda pişen kahveleri bana ağır gelse de seveninin çok olduğu aşikar. Bol köpüklü sıcaklığını hiç kaybetmeyen acı kahve severler mutlaka gidip denemeli. 

Artık kahve öğütme makineleri de bulunuyor. Siz oturup sohbet ederken çekilmiş taze kahve siparişi verirseniz sizin için hazırlayıp masanıza bırakıyorlar. 100 gr türk kahvesi 5 TL.

salep2.jpg
Tarçınlı-Zencefilli Salep

Bir de kış mevsiminde yaptıkları salep var ki… Gözünüzde canlandırın, soğuk bir kış günündesiniz, Sedir Çay Bahçesi’nin otantik oturma düzeninde sobanın yanı başında tarçınlı-zencefilli gerçek salep yudumluyorsunuz. Kış ritüellerinden biri de bu olsa gerek. 

Sedir Çay Bahçesi’ne dışarıdan içecek getirmek yasak fakat yiyeceğinizi başka yerden alıp burada rahatça yiyebilirsiniz. Bazen Damak’tan aldığımız boyozları buraya getirip çay eşliğinde yiyoruz. Bazense Süt Çiçeği‘nden aldığımız kazandibi tepsisini buraya getirip çay veya kahvemizle tatlının tadına varıyoruz.

Yerini mutlaka detaylıca belirtmem gerekir çünkü daha önce gitmemiş olan birinin burayı bulması epey zor. Harita size yardımcı olacaktır.

 

Kemeraltı Çarşısı’nı daha fazla keşfetmek için buraya tıklayın. 

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.